Med start i juni kommer Sandberg Developments samtliga kontors- och produktionslokaler att städas och tvättas med DIRO® vatten - helt utan kemikalier.
SESAB med personal, som utför städningen, ställer sig mycket positiva och ser fram emot att börja städa med DIRO® vatten.
Utvecklingen har möjliggjorts genom att ett DIRO® vattenfilter från SWATAB installerats till den PODAB tvättmaskin för städmaterial som finns i lokalerna. Från detta vattenfilter kan också städflaskorna för ytstäd fyllas.
Förutom miljövinster i form av reducerat utsläpp av CO®e och kemikalier, räknar vi med en betydligt bättre arbetsmiljö för såväl städpersonal som kontors- och produktionspersonal.
Senaste nyheterna
2023-09-19
Camilla Bengtsson – Svart bälte i såväl karate som grafisk produktion
Hos RESCUE Intellitech arbetar Camilla med marknadsföring och kommunikation, där är hennes uppgift att med hjälp av…